17.5.2022
Přejete si dokonalé bydlení, o které se postaráte sami? Štukování je skutečné umění. Šikovné ruce se postarají o hladké a čisté povrchy. Jak na to?
Štukování je specifická disciplína zedničiny. Mnoha zedníkům trvá léta, než si tuto techniku osvojí. Poté je ale radost se na ně dívat. Například rekonstrukce koupelny nebo obývacího pokoje se vám ale může výrazně zlevnit, když se o štuky postaráte sami. Pak už stačí jen dodat nábytek na míru a můžete spokojeně bydlet. Rukávy nahoru, jdeme na to!
Než se dáte do štukování, je potřeba, aby byla stěna skutečně čistá. Stropy i zdi očistěte od zbytků tapet. Pokud máte v místnosti výmalbu, natřete ji jarovou vodou a oškrábejte stávající nátěr. Odstraněním nátěrů si zajistíte stabilitu a dokonalou rovnost štuku. Odpadl někde větší kousek omítky? Vezměte si na pomoc sádru. Když sádra vyschne, čeká vás penetrace zdí. Tou ošetřete i stropy a rozhodně nešetřete.
První vrstva štuku by měla mít dva až tři milimetry. Materiál budete nanášet ocelovým hladítkem. Vždy se nejprve štukují zdi, až poté stropy. Menším natahovákem naneste vrstvu i na okraj stropu. Následně jej velkým ocelovým natahovákem rozneste do celé plochy. Nezapomeňte na rohy místnosti. Materiálu nepoužívejte mnoho najednou, abyste neměli více štuku na podlaze než na stropě.
Štuk musí dobře vyschnout. Nikdy neuděláte chybu, když se k práci vrátíte až druhý den. Druhá vrstva by měla být o něco tenčí. Před aplikací druhé vrstvy stěny přejeďte hladítkem. Druhou vrstvu aplikujte stejně jako první. Až vše dobře zaschne, budete opět používat hladítko a odstraňovat tak případné nedokonalosti. Než se pustíte do výmalby místnosti, ještě si na stěny posviťte halogenovým světlem a všímejte si stínů. Je vše v pořádku?