14.7.2022
V minulé dekádě se v interiérovém designu hojně objevovala šedá barva. Jaký má ale tento odstín vliv na naši psychiku a co ovlivňuje?
Ještě před několika lety jste snad nenarazili na obchod s nábytkem, kde by nebyl celý interiér řešen v černé nebo šedé barvě. Módní diktát si nechalo do svých příbytků nainstalovat mnoho uživatelů. Jejich pokoje byly v souladu s trendy, ale rozhodně se nedá říci, že by jim to přineslo štěstí. Již nyní se totiž objevují rekonstrukce bytu, kde si lidé přejí zejména změnu barvy výmalby i nábytku. Kuchyně na míru v šedé barvě se dnes již téměř nevyskytují. Proč tomu tak je?
Šedá barva má na naši psychiku významný vliv. Výrazně tlumí vše, co se v jejím okolí vyskytuje, tedy i člověka. Lidé si v šedavém interiéru připadají zmatení, stísnění, častěji bojují s melancholií, depresemi a úzkostmi. Slabší povahy samozřejmě na šedou reagují dříve, silnější později. Dotýká se ale všech. Šedý nádech domácnosti se tedy projeví ve změně nálady celého prostoru.
Podle psychologů dokonce šedá barva vězí za nedostatkem inspirace a kreativity v myšlení. V takovém interiéru se vám bude hůře vymýšlet nové recepty, pohádky pro děti, vlastní obrazy a výrobky, nebo třeba jen úklidové postupy. Budete zklidnění, a to až příliš.
Šedá barva obecně zpomaluje náš organismus. Cítíme se ospalí a bez nálady. Možná na sobě vypozorujete, že vám v takovém prostředí vše dokonce mnohem déle trvá. Vaše rozpoložení je podobné dni, kdy již dlouho čekáte na to, až vyjde slunce. To je ale stále zakryto mraky a vy se cítíte bez energie. V šedavém prostoru máme dokonce sníženou pozornost a soustředění. Šedá se pro pracovní nebo obytné prostory prostě nehodí. S touto barvou bychom měli nakládat velmi opatrně.