14.11.2021
Pokud toužíte po změně interiéru vašeho obydlí, ale nechcete investovat velké peníze, můžete to zkusit pouhou změnou barvy stěn. Nemusíte se nutně pouštět do rozsáhlé rekonstrukce bytu. Oprýskaná barva, kterou vyměníte za celistvou a zářivou novou barvu, může vyvolat kýžený efekt – a pohybujete se v řádech tisícikorun. Aby vaše nová barva na stěnách co nejvíce vydržela, je vhodné zvolit dostatečně kvalitní barvu; ta by měla mít tři vlastnosti: musí mít dobrou přilnavost k podkladu, musí být odolná vůči oděru a zároveň musí být bezpečná jak pro lidi, tak také pro životní prostředí.
Zejména místnosti, ve kterých se pohybujeme nejčastěji, by měly mít nátěry, které jsou odolné proti oděru. To znamená zejména kuchyň, obývací pokoj nebo dětský pokojíček. Odolnost se dnes již udává povinně na každém balení s nátěrem. Uvádí se na stupnici od jedné do pěti, kdy jednička je nejvyšší a pětka nejnižší odolnost. Vybírat bychom měli ideálně takové barvy, které jsou v rozmezí od jedné do pěti.
Většina domácností upřednostňuje matné barvy, a to navzdory tomu, že ty lesklé se snadněji udržují. Lesklé barvy jsou odolnější vůči nečistotám: v některých případech je stačí setřít navlhčeným hadříkem. Takové bary se opět hodí do místností, kde hrozí větší riziko znečištění stěn: zejména tedy kuchyně, jídelna či dětský pokoj. Pokud toužíte po matné barvě, ale s vlastnostmi odolnosti vůči nečistotám, můžete zvolit keramické barvy. Mají nízký stupeň nasákavosti, takže je možné je pouze otřít.
Toto můžeme poznat pomocí parametru VOC (Volatile Organic Compounds) tedy obsah "těkavých organických rozpouštědel". Obsah VOC by měl být nižší než 30 g na litr barvy. Barva s nízkým obsahem VOC, má nižší obsah rozpouštědel. Místnost vymalovaná barvami s nižším obsahem těkavých organických látek je možné používat ihned po nanesení barvy bez obav, že vdechneme nějaké nebezpečné sloučeniny nebo látky.