Korpusy pro vestavěné skříně

Vnitřní uspořádání skříně se odvíjí podle věcí, které v ní plánujete uskladňovat. Často nejde jen o oděvy, které běžně nosíte, ale třeba i o žehlící prkno, kufry či sezónní oblečení. Skříň musí být především praktická a schopná pojmout maximum věcí. Základními prvky jsou police, šatní tyče a šuplíky. Šuplíky využijete především na menší věci jako spodní prádlo, ponožky či doplňky. Na šatní tyče pověsíte prakticky cokoliv od šatů přes bundy, až po kalhoty či kravaty.

Vestavěnou skříň na míru navrhujeme od podlahy po strop tak, aby dokonale a beze zbytku využila prostor.

Kurpusy

Rozměry korpusu skříně

Výška

– pro běžné bytové prostory, navrhujeme skříň vždy až po strop (vystačíme s výškou do 280 cm bez nástavce). Při větší výšce zhotovíme boky skříně ze dvou dílů, protože nás limituje formát plotny LTD (280 x 207 cm). Nikdy nenavrhujeme nástavce, které zvyšují spotřebu materiálu, prodražují skříň a omezují variabilitu prostoru. Maximální výška je pak z našich zkušeností cca 350 cm.

Šířka

– prakticky neomezená. Šířka jednotlivých modulů může být různá. U polic maximálně 90 cm, jinak je nutné jejich vyztužení. U knihoven a archivních skříni by maximální šířka neměla přesahovat cca 60 cm vzhledem k váze knih, papírů, šanonů atd.

Hloubka

– u šatních skříní s posuvnými dveřmi je optimální hloubka 65–70 cm. Od celkové hloubky se totiž odečítá 10 cm na posuvné dveře.

Materiál korpusu skříně

Korpus (vnitřní prostor a boky skříně) tvoří laminované dřevotřískové desky (LTD) o tloušťce 18 mm ohraněné plastovou ABS hranou v tloušťce až 2 mm. Vnitřní prostor skříně tvoří police, šatní tyče a šuplíky ale ne tzv. "vychytávky".

Kurpusy

Naše tipy při navrhování vestavěné skříně:

Naše zkušenost?

Opravdu si vystačíme s klasickou policí, šatní tyčí a zásuvkami (šuplíky).
Tzv. "vychytávkami" myslíme různé kravatovníky, kalhotovníky, drátěné koše, výsuvné botníky, držák hadice na vysavač a další podobné mechanismy. Zvažte však dobře, jestli je nutný výsuv na třicet kravat, nebo kalhotovník, který možná za čas bude spíše překážet než sloužit. Platí to i o sklopné šatní tyči. Běžné vysoké zákaznici stačí pevná šatní tyč, pokud ji navrhujeme do výšky 210 cm pod průběžnou policí. Přitom je levná a bezporuchová. Plastové díly sklopné a výsuvné tyče se při běžném užívání poškodí. Pokud jste je pořídili "levně" a chcete vyreklamovat nebo vyměnit, není to možné, protože daný výrobek již na trhu není.

Stejné je to i u drátěného programu, hlavně drátěných košů s výsuvem. Uložené věci se při pohybu různě posouvají. Je to nepřehledné, není to pohledově pěkné, menší kusy prádla se mohou dostat do pojezdů, poškodí je a pojezdy se zaseknou. Jsou dostupné jen v modulových řadách, úložný prostor není dobře využit. Přitom ceny kvalitnějšího drátěného koše italských dodavatelů začínají na 1500–2000 Kč za kus. Pro drátěné koše nekvalitní čínské výroby (v ceně cca 500,– Kč) platí stejné zkušenosti jako se sklopnými tyčemi – nemožnost výměny, či reklamace. Pokud v bytě není technická místnost, myslete při navrhovaní vnitřního prostoru na uložení žehlícího prkna, sušáku na prádlo, vysavače, sportovních potřeb a jiných vysokých věcí, které je potřeba někam skrýt.

Jeden příklad za všechny:

Příkladem je vila manželů Tugendhatových z let 1929–1930 v Brně, která je známou památkou moderní architektury zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Při komentované prohlídce zjistíte, že již tehdy si nadčasový architekt Ludwig Mies van der Rohe vystačil právě s policemi, šatní tyčí a šuplíky.

Počet modulů a dveří u vestavěné skříně

Většinou navrhujeme vestavěnou skříň tak, že počet modulů odpovídá počtu dveří. Ale nemusí to být pravidlem, zejména, když je šířka dveří větší než 100cm. U polic šířky cca 100 cm a větší je riziko, že polici přetížíte a prohne se.

Před návštěvou výrobce vestavěné skříně je třeba udělat tyto kroky:

Záda korpusu

Záda korpusu jsou mýtus a předsudek. My děláme zdravé skříně bez zad a tím předcházíme tvorbě plísní v obytné místnosti. Zeď za skříní doporučujeme vymalovat otěruvzdornou barvou.

KurpusyU konzervativních dodavatelů ještě stále přetrvává mýtus a předsudek, že skříň musí být opatřena zády.
Ano, záda jsou nezbytná pro volně stojící skříně, kdy opravdu zpevňují konstrukci a zajišťují skříňový korpus v pravém úhlu, aby byla zaručena bezvadná funkce otvíracích dveří.
Pro posuvné dveře tyto skříně nejsou vhodné, protože dlouhodobé narážení dveří do boků celou konstrukci poškozuje.
Při použití zad je nutné, hlavně u nezateplené zdi, odsadit skříň od stěny, aby byla zachována cirkulace vzduchu mezi zdí a zády.
Naše provedení bez zad předchází tvorbě plísní, která může v dlouhodobém horizontu přinášet nejen problémy se zápachem, ale i možné zdravotní problémy zákazníků. S ohledem na nerovnosti stěn za skříní se nutným odsazením zad skříně také zmenší celková hloubka skříně.
Při každém otevření skříně bez zad vniká na zadní stěnu čerstvý vzduch, což plísním nesvědčí.

Zadní stěnu za budoucí skříní doporučujeme vymalovat otěruvzdornou barvou. Tuto podmínku v současné době splňují prakticky všechny prodávané barvy např. Primalex, Het, Dulux, Coris – SEFAB atd.
Obecně každou místnost je nutno vhodně větrat a vytvořit komínový efekt, aby prostor "dýchal".

Certifikáty a zkoušky nátěrů

certifikat01 certifikat01 certifikat01 certifikat01

Sokl, vyrovnání podlahy

Navrhujeme a vyrábíme skříně bez soklu, který jiní výrobci používají pro "vyrovnání" podlahy. Nerovnosti ale bývají většinou na stropě, kde si s nimi systém posuvných dveří snadno poradí např. podložením horní koleje do roviny a následným vyplněním volného prostoru vysoce elastickým tmelem – akrylem.
V případě, že je opravdu křivá podlaha, použijeme vyrovnávací pásek z LTD pod spodní kolej.
Někteří výrobci stále trvají na výrobě skříně se soklem. Sokl však opravdu není nutný, skříň zbytečně prodražuje a ubírá úložný prostor skříně.
Argumentem pro výrobu soklu je, že "všechny podlahy jsou křivé". Druhý argument, "že se to tak dělá vždycky", je stejně zavádějící.

Námi vyráběný systém s křivým prostorem počítá a umíme si s ním poradit.
Poznámka: V loňském roce jsme byli nuceni vyrobit pouze jednu skříň se soklem, kdy podlaha u zákazníka "letěla" o 3 cm na délce 200 cm! U všech zbývajících zakázek jsme si poradili bez použití soklu.

Šikmé stěny a prostory

Vestavěná skříň s posuvnými dveřmi je ideálním řešením do půdních vestaveb. Je také možné zasadit skříň do šikminy se sklonem dozadu, tedy tak, že zkosení směřuje do prostoru skříně a nikoliv do boku, jak je obvyklé. Využití prostoru je zde maximálně efektivní. Díky výrobě na míru a pevným a lehkým rámům posuvných dveří nabízí skříň v šikmém prostoru stejné výhody, jako všechny vestavěné skříně. Skříně do podkroví se nemusíte bát, rádi vám s ní poradíme!

Šikmé stěny a prostory

Je dobrým řešením sektorový nábytek z velkého nábytkového řetězce?

Na první pohled je levný, a to je vše. Je snad ještě vhodný pro zákazníka bez vlastního bydlení, vybavení podnájmu, nebo naopak pro pronajímatele.
Zákazník obdrží výrobek v rozloženém stavu. Musí být zručný, někdy musí bojovat se špatným návodem. Komponenty mohou být poškozené nebo některé dokonce chybí (část spojovacího materiálu).
Často není jasné, jaká je skutečná konečná cena. Zahrnuje dopravu? Výnos do patra? Dostatečné vnitřní vybavení? (časté je doobjednání polic)
Ideou velkého řetězce je, že skříň musí být levná. Bývá jen do výšky většinou 200–220 cm, celková hloubka je jen 55–63 cm. Použité dílce jsou většinou také rozměrově a kvalitativně ošizené, běžná je tloušťka materiálu polic a boků jen 16 mm, ohraněné plastovou ABS hranou v tloušťcě 0,5–1 mm, které nesplňují podmínky pro dlouhou životnost skříně. Klasická sektorová skříň se navíc vyrábí jen do šířky cca 280 cm!
Skříň má rozměry, aby se levně sériově vyráběla. Spokojenost zákazníka a využití prostoru je druhořadé. Časté je i to, že není skladem a dodání je také 4–6 týdnů.
Zákazník má velmi omezený výběr materiálů, většinou musí vystačit jen s bílou barvou, popř. ještě 1–3 dřevodekory.
Proto v každém velkém obchodě se sektorovým nábytkem prodávají jen Dub Sonoma jinak též Bardolino či Dub přírodní, který působí "obyčejně a lacině".
vestavěné skříně vs. sektorový nábytek

Šikmé stěny a prostoryVyužití místa u vestavěné skříně na míru je minimálně o 20–40 % vyšší.

Příklad: Výška 260 cm místo 215 cm. Při použití skříně na míru získáme 27 % místa navíc.
Příklad: Hloubka 70 cm místo 63 cm Přidá dalších 11 % úložného prostoru.

Takto získaných 38 % místa je pro zákazníka přesvědčivým argumentem.

Zajímavé je i srovnání samotné hloubky polic, která se u sektorové skříně pohybuje kolem 50 cm. Dvě řady (za sebe) oblečení poskládaného tzv. "do komínků" se na takovou polici uspořádávají daleko hůře. To jsou další procenta pro využití prostoru.

Na porovnání můžete vidět sektorovou skříň vlevo a vestavěnou na míru vpravo. Červeně je vyznačen prostor, který sektorová skříň není schopná obsáhnout.

Zaujaly naše vestavěné skříně?

Kontaktujte nás!